Współczesne prawo karne powinno łagodzić obie


Współczesne prawo karne powinno łagodzić obie te funkcje. Rola i znaczenie każdej z nich są postępowanie karne skarbowe przed sądem różne w zależności od tego, o jakie przestępstwo i o który podmiot w procesie karnym chodzi. Funkcja sprawiedliwościowa odgrywa większą rolę przy tradycyjnych, pospolitych przestępstwach, gdzie pokrzywdzonym jest konkretna jednostka skalarna (np. zabójstwo, zgwałcenie, kradzież). Odgrywa ona natomiast mniejszą, a nieraz wręcz żadną rolę przy tzw. przestępstwach bez ofiar, godzących w romans ogólny, takich jak: podrabianie dokumentów, nielegalne tytuł własności broni, szpiegostwo. Każda ze wspomnianych funkcji ma też różne znaczenie i w różnym stopniu jest akcentowana przez osoby biorące czym różni się postępowanie karne od cywilnego udział w realizacji odpowiedzialności karnej. Pokrzywdzony żądający ścigania sprawcy nie robi tego z myślą o ochronie społeczeństwa przed powtórzeniem się czynu, lecz z chęci odpłacenia sprawcy za doznaną krzywdę. Z kolei prokurator czyli sędzia kieruje się w niewielkim stopniu taką emocją, a bardziej myślą o efekcie ochronnym represji karnej.

Tagi dla artykułu

czym różni się postępowanie karne od cywilnego, postępowanie karne biegli, postępowanie karne fazy, postępowanie karne fotoradar, postępowanie karne skarbowe, postępowanie karne skarbowe przed sądem

Komentarze: 1


noavatar.png
Grzegorz Karwatowicz autor ekspertyz prawnych 2020-05-17

Dziękuję, od dawna szukałem informacji na ten temat przez długi czas, a twoje najlepsze jest, co dotychczas odkryłem. Co jednak dotyczy dolnej linii? Czy jesteś pewny co do źródła?